9 ПИТАНЬ ПРО АНГЛІЙСЬКУ ДЛЯ ДЖУНА
“Почну вчити з понеділка” – знайома фраза? Знання англійської мови не основна вимога при влаштуванні на роботу. Але без неї молодому ІТ-фахівцю майже нереально потрапити в міжнародну компанію. У цій статті розповідаємо, чим обумовлена необхідність знання англійської і як нарешті впевнено її вивчити.
Текст написаний разом з нашим викладачем англійської Андрієм Поворознюком, Full Stack Developer.
1. Наскільки важливо знати англійську людям, які тільки починають кар’єру в ІТ?
Необхідний рівень знання англійської залежить від компанії та технологій, з якими людина збирається працювати. Якщо використовуються найсучасніші технології, іноземну стовідсотково потрібно вивчати, тому що кількості ресурсів російською недостатньо. Необхідно читати англомовну документацію по бібліотеках і мати доступ до інформації від найкращих практиків у сфері. Саме тому важливо знати англійську майже всім, хто працює в ІТ. Мінімальний рівень словникового запасу для розуміння технічної літератури – Pre-Intermediate.
2. Як дізнатися власний рівень іноземної мови?
Існує проста і перевірена формула:
– знайти в інтернеті різні тести, які охоплюють перевірку на аудіювання, граматику, словниковий запас;
– пройти їх 5 штук;
– середній результат, які показують ці тести, приблизно і буде вашим рівнем.
Дорожче буде пройти міжнародні тести: IELTS, TOEFL, Cambridge. Такий варіант теж хороший, але має власну специфіку. Людина, заздалегідь підготовлена і спеціально навчена під конкретні тести, може отримати оцінку рівня вище, ніж у неї є насправді. Тому такий спосіб перевірки не може показати рівень точно.
3. Що робити, якщо ти старше 30-ти, ніколи не вчив англійську, а тепер вирішив піти в ІТ-сферу?
Без англійської буде складно, тому починати вчити потрібно було вже вчора. По-перше, необхідно мати словниковий запас, щоб прочитати документацію по мові, фреймворку або бібліотеці. Наступний рівень – ділове листування із замовниками, що теж важливо. Тут потрібно доповнювати словниковий запас і вже підтягувати граматику. Якщо рівень знань досить низький, також корисно вміти добре користуватися гуглом, щоб швидко шукати структуру пропозицій, які необхідно побудувати, і швидко перекладати те, що буде писати замовник. Далі – живе спілкування із замовниками. Мінімальний рівень, з яким вас будуть розуміти, – розмовний Pre-Intermediate. Чим вище рівень, тим точніше вас будуть розуміти замовники, а ви – їх. Потрібно розбиратися в тому, що саме вони очікують від завдань, які вам дають, і який результат хочуть.
Також існує кореляція між показником зарплати та рівнем англійської. Незнання мови відразу знижує потенційну зарплату. Якщо підвищити компетентність в англійській, іноді можна очікувати підвищення до 500 доларів.
Звичайно, в різних компаніях буває по-різному. Якщо це продуктова компанія, яка функціонує тільки на внутрішньому ринку, то просунута англійська навряд чи знадобиться. Але, відповідно, рівень з/п буде нижчим. Якщо ж ви працюєте project-менеджером в аутсорсинговій компанії, хороший рівень володіння англійською мовою – must have. Тут мова має ще більшу роль ніж в розробці, тому що необхідно вміло розмовляти та розуміти жарти замовника 🙂
Як співвідноситься рівень англійської мови та зарплата у київських Java і .NET мідлів і сеньйорів з досвідом 3-5 років (https://dou.ua/lenta/articles/salary-report-may-june-2013/)
Потрібно розуміти, що знання англійської це не ключовий фактор для роботи в ІТ. Але без неї буде дуже складно. Настільки складно, що простіше вивчити мову.
Рівень знання англійської серед працівників IT у 2019 році (https://jobs.dou.ua/salaries/demography/jun2019/)
4. З якого моменту приходить усвідомлення того, що володієш англійською на достатньому рівні?
Існує таке поняття, як Ефект Даннінга-Крюгера (назвемо його “графіком експертизи”). На осі x показано час, витрачений на певний вид діяльності, а на осі y впевненість у своїх силах. Суть цього графіка в тому, що за дуже короткий період часу людина набирається рішучості, починає ніби щось розуміти, її впевненість досягає пікового значення. Далі вона стрімко падає вниз. Довгий час людина перебуває там, поки плавно, з часом і з набуттям навичок, підіймається на середній рівень впевненості. Там приблизно й залишається. Що це означає? Ваша оцінка того, що ви розумієте англійську на достатньому рівні, дуже суб’єктивна.
Так само має значення соціальна група. Наприклад, ви працюєте в компанії розробників, де між собою і з замовниками спілкуються англійською по листуванню. Тут ви розумієте, що за знаннями іноземної перебуваєте в середині цієї групи. Згодом ви, скажімо, виходите на перші місця: починаєте краще за всіх розуміти англійську, вам здається, що багато чого знаєте, і тому маєте достатній рівень мови. Але це не показник справжніх знань, з якими конкурують на ринку, тому що вибірка з дуже маленькою соціальної групи. Можна говорити лише про те, що ви стали найкращим у своїй групі.
Може бути таке, що, наприклад, вся група має рівень Elementary, а ви старалися і виросли до Intermediate. Але це не означає, що якщо піти до аутсорсингової компанії, ви будете почуватися комфортно. Цілком ймовірно, що в ній все ваше оточення буде мати рівень Upper-Intermediate. Й ілюзія відразу обвалиться.
5. Який рівень англійської взагалі вважається “достатнім” для джуна або мідла?
Вимоги приблизно однакові, але залежить від компанії. Деяким джунам не доводиться спілкуватися із замовниками. Або, наприклад, є shadow розробники, про які замовник навіть не знає, що вони існують (так, таке теж буває). Якщо джун або мідл не спілкуються з тім-лідами / ключовими синьйор розробниками / архітекторами / project-менеджерами, їм буде простіше. В такому випадку необхідним буде хоча б мінімальний словниковий запас.
6. Як підвищити власну впевненість у володінні англійською, якщо сумніви тебе зупиняють?
У будь-якому випадку, потрібно продовжувати вивчати. Деяких людей почуття невпевненості у власних силах швидше підштовхує вперед. Якщо це не про вас, то можна спробувати знайти якусь соціальну групу і поставити мету стати в ній кращим за знаннями англійської. Наприклад, можна піти на курси, потрапити в групу Elementary або Pre-Intermediate, а під кінець занять прокачатися до Intermediate. Якщо старанно попрацювати над метою, це додасть впевненості.
Рішучості також можна набратися при спілкуванні англійською. Це можуть бути просто бесіди зі своїм оточенням, репетитором або з non-native спікером. Згодом ви можете набратися впевненості просто від того, що будете часто спілкуватися. Прийде розуміння того, що тут немає нічого страшного і за підсумком з вами нічого поганого не трапиться. Далі ви вже зможете переходити до спілкування з native спікерами. Звичайно, тут ситуація буде складніше, особливо якщо у вас низький рівень. Тривалий час буде розуміння, що ще дуже далеко до такого рівня англійської, щоб носій мови вас добре розумів, а ви – його. Але цей шлях буде досить швидким – спілкування з native спікером завжди дає серйозний boost для підвищення знань.
7. Які ресурси читати в соцмережах для підтримки рівня володіння мовою?
Як би парадоксально це не звучало, ми радимо практично не читати соцмережі, якщо ви інтенсивно опановуєте мову. На дозвіллі краще подивитися серіали в оригіналі з англійськими субтитрами. Якщо ж хочеться читати саме соцмережі, можна у твіттері або інстаграмі підписуватися на відомих людей, дивитися їхні пости й відео. Це повинно бути по-справжньому захопливим для вас. Слідкуйте саме за тими, хто перебуває у сфері ваших інтересів: наприклад, професійно займається вашим улюбленим хобі.
Також можна підписатися на айтішні ресурси. Найпростіше – дивитися меми про вашу спеціалізацію, але так ви зможете хіба що прокачати сленг. У випадку із соцмережами, головний принцип – цікавитися галуззю, яка в підсумку буде вам корисна.
8. Яка головна помилка в самостійної організації процесу вивчення англійської?
Коли ви вивчаєте мову, серйозних помилок в принципі бути не може, тому що ви вже робите дії, спрямовані на результат. Якщо ви вагаєтеся (“може піти на курси, або мені потрібен носій мови?”), все одно краще робити те, що вже почали і як можна більше – рано чи пізно це покаже результат.
Відразу братися за найскладніше – ось типова помилка в самостійному навчанні. Наприклад, людина з рівнем Elementary студіює Advanced матеріали. При вивченні вона буде неправильно розуміти такі тексти й відео через велику кількість ідіом і незнайомих фразових дієслів. Це дуже гальмує розвиток. Звичайно, буває, що людина дуже вперта і відрізок тексту буде розбирати по шматочках. Але словниковий запас, який вона витягне, не буде для неї актуальним найближчі роки два і незабаром забудеться. Людині з рівнем Elementary не потрібні ідіоми рівня Advanced. Вони дуже рідко будуть зустрічатися в документаціях і скриптах при роботі. Також немає сенсу мати словниковий запас високого рівня, не знаючи базові конструкції й граматику. Потрібно спочатку вивчати прості речі, а потім вже за рівнями все складніше і складніше. Інакше процес буде неефективний.
В усному мовленні не забувайте стежити за наголосом в словах. Коли знаходите нові слова в тексті, перевіряйте не тільки переклад, але й вимову.
9. Як правильно ставити питання на співбесіді? Особливо якщо ти новачок і хвилюєшся
В першу чергу потрібно опанувати часи Simple: Past, Present, Future. Це той мінімум, з яким вже можна будувати речення і питання. На співбесіді потрібно намагатися зробити якомога менше помилок. З одного боку, варто максимально спростити свої речення і використовувати прості граматичні конструкції. З іншого боку, краще продемонструвати свої знання настільки, наскільки це можливо. Якщо ви володієте специфічним словниковим запасом, який актуальний для конкретної сфери, використовуйте його на співбесіді. Наприклад, для DevOps інженерів є infrastructure vocabulary: словниковий запас по мережах, трохи з програмування. Намагайтеся вживати слова, які прочитали в статтях за фахом. Це вже буде показником того, що ваш рівень достатній для даної вакансії.