Інсайти про процес роботи тестувальника від QA Team Lead

  • date_range
  • face
  • chat_bubble_outline 0

Артур Король – QA Team Lead в Kitcast. Команда стартапа займається рішеннями в сфері digital signage з використанням штучного інтелекту, для клієнтів з Каліфорнії. Артур працює в ІТ-сфері 6 років, з них 3 – у QA.

 

Зміст:

  1. Ким і коли засновано стартап, в якому ви зараз працюєте?

  2. Який продукт надає ваш стартап?
    ______________

  3. Що входить у ваше коло обов’язків як тім-ліда?

  4. Які плюси і мінуси ви бачите у своїй роботі?

  5. Як виглядає ваш типовий робочий день?
    ______________

  6. Які напрямки кар’єрного зростання ви б порадили тестувальникам?

  7. Якщо говорити про кар’єрну ієрархію: для тестувальника класно рости в тім-ліда або є ще інші можливості?

  8. А є якась ніша, яка для тестувальника вважається найперспективнішою і всі хочуть туди потрапити?
    ______________

  9. Що скажете щодо автоматизованого тестування?

  10. Як ви стали тім-лідом і що для цього потрібно?

  11. Які софт-скіли ви застосовуєте для роботи в команді?

  12. Чому студентами варто йти саме на ваш курс в Main Academy?

     

Ким і коли засновано стартап, у якому ви зараз працюєте (https://kitcast.tv/)?  

Сама ідея стартапа народилася в 2014 році. Спочатку було кілька пробних версій продукту на різних платформах, але врешті-решт зупинилися на Apple TV. На сьогодні можемо вважати, що стартапу 5 років. Він уже на тому етапі, коли продукт повністю робочий і немає будь-яких перешкод масштабувати його на будь-яку кількість лінків і пристроїв.

 

Який продукт надає ваш стартап?

Це сфера digital signage (не перекладається дослівно), але я б трактував її як цифрова реклама. Тобто це все, що нас оточує у світі реклами, але на цифрових носіях: від невеликого дисплея, закінчуючи вивісками в аеропорту. Продукт допомагає користувачам транслювати різний контент на мобільні пристрої. За допомогою програми Apple TV він управляє потоком цифрової реклами.

Ми самі керуємо ідеєю, продуктом і вирішуємо, на які ринки виходити. У першу чергу, звичайно, це Америка: Силіконова долина динамічна щодо нових ідей. Також працюємо з кількома європейськими країнами і цього поки достатньо. Ми націлені на корпоративний сегмент і декілька американських корпорацій.

 

Що входить у ваше коло обов’язків як тім-ліда?

В першу чергу це управління декількома джуніор QA-ми, делегація всіх завдань, що виникають у процесі спринту (ми працюємо на java). Це прогресивне тестування, регресійне, робота з документацією, комунікація з проджект-менеджером, дизайнерами, розробниками. І, звісно, обробка цієї інформації, фіксація її у документному форматі і керування завданнями зі спринту, які можуть бути нестандартними. Як тестувальник я відповідальний за всі види тестування, починаючи від мобільного застосунку і закінчуючи TV додатком.

 

Які плюси і мінуси ви бачите у своїй роботі?

Розпочнімо з плюсів. Стане він вашим першим або десятим, проект завжди дає якийсь інтерес, тому що може бути по-своєму революційним або оригінальним на ринку. Народжується бажання його розвивати і покращувати – перше завдання тестувальника полягає в цьому. Незалежно від того, наскільки довго ми працюємо у сфері і як багато проектів у нас було, кожен новий – це певний челлендж. Також важливий комфорт у роботі, і я радий, що більшість людей в колективі з активною життєвою позицією, які не бояться йти напролом.

Важлива наявність динаміки у розвитку. На якому б етапі не був проект, завжди буде ділянка, де можна поліпшити свої знання. Тестувальник завжди готовий вивчити щось нове. А побоювань, що це потім не знадобиться, немає, тому що вектор технологій тільки розширюється і дуже мала кількість залишається за бортом і застаріває.

З мінусів – гіподинамія. Мова про те, що ми змушені виконувати більшість роботи сидячи, хоча цей мінус можливо побороти. Також буває трохи професійної деформації: коли ми не здатні сприймати якісь гнучкі варіанти. У нас є тільки “так” або “ні”, тому що деякі продукти можуть або працювати, або не працювати. Проміжного варіанту немає.

 

Як виглядає ваш типовий робочий день?

У першу чергу, комунікація з клієнтською підтримкою і збір даних: що було за останню добу з нашим продуктом не так, що і де зламалося. Хоч звучить негативно, це просто один з етапів початку дня. Далі можна пройтися по стандартній лінії, коли тестувальник заварює собі смачну каву і починає виконувати всілякі рядові завдання, розписані на день. Я б сказав, що тут велику роль відіграє планування. Також поетапно буде комунікація з проджект-менеджерами, дизайнерами, розробниками. Рішення, як виправити частини продукту, що не працюють, – це відповідальність нас як тестувальників. І, звісно, прагнення поліпшити все те, що ми здатні поліпшити.

 

Які напрямки кар’єрного росту ви б порадили тестувальникам?

Я б сказав, що на сьогодні перші роботи для тестувальника можуть бути абсолютно з різних галузей: веб, мобайл, десктоп напрямки або все разом. А далі вам обов’язково підкажуть колеги – не соромтеся питати розробників. Поцікавтеся технологіями, трендами на ринку: штучний інтелект, машинне навчання або безпека. Ось кілька трендових напрямків, більшість вибирає розвиватися в цьому векторі, тому що хочуть завжди бути в попиті. Але знову ж таки, бувають випадки, коли людині сподобалося працювати у фінансовому секторі, банківському або з цифровою валютою на кшталт біткоінів. Підкреслю, що треба не соромитись питати і цікавитись всім новим навколо.

 

Якщо говорити більш конкретно про кар’єрну ієрархію: для тестувальника класно рости у тім-ліда чи є ще інші можливості?

Ні, це не обов’язково буде тім-лід. Іноді тестувальники можуть попрацювати, отримати досвід і з них вийдуть відмінні проджект-менеджери, іноді бізнес-аналітики. Залежить від завдань, які потім будуть покладатися на проекті. Буває, людина вирішує піти у технічні письменники або в розробку. Тут дерево варіантів дуже широке, оскільки тестувальник отримує різносторонній досвід і завжди потроху  бере участь у всіх етапах розробки.

 

А є якась ніша, яка для тестувальника вважається найкрутішою і всі хочуть туди потрапити? Подібно, як всі розробники хочуть стати системними архітекторами.

Частину з них я вже назвав – це робота з цифровою валютою і фінансовий сектор. Також робототехніка, машинне навчання, штучний інтелект. Всі хочуть взяти участь, можливо, у створенні роботів останнього покоління. Якщо ми говоримо про апаратне забезпечення, hardware, то створення радарів для безпілотних автомобілів. Це підійде, якщо у людини є технічний бекграунд і потяг до електроніки.

 

Що ви скажіть щодо автоматизованого тестування?

На жаль, автоматизація стала синонімом до слова “підвищення”. Багато менеджерів не ставлять питання, чи рентабельно це і чи дійсно так їм потрібно. Люди готові слухати настрій по ринку: “Ага, якщо ми впровадимо автоматизацію, нам буде точно краще”. Це досить однобоко, хоч і може спрацювати, якщо вміти правильно поставити завдання. Тому нічого поганого у вивченні автоматизації немає, але я б додав, що важливо її застосовувати ефективно і з раціональним підходом.

 

Як ви стали тім-лідом і що для цього потрібно?

Я зазвичай кажу, що перша робота для тестувальника буде складна лише тому, що питань в голові буде дуже багато. Тут зауважу, що потрібно вміти ставити хороші питання: правильно поставлене запитання – це завжди половина відповіді. У будь-якому випадку, я теж починав з них. Другий крок – це бажати і не боятися брати додаткову відповідальність на себе, тоді все інше підтягнеться з часом.

 

Ви працюєте з командою. Як вам це вдається і які софт-скіли для цього потрібно?

Комунікувати з розробниками не так просто, особливо з джунами, вони досить своєрідні за характером. Тому буде плюсом, якщо ми навчимося виробляти підхід до будь-якої людини, починаючи з розробника і закінчуючи системним архітектором. Це не з розряду необдуманих лестощів або щось таке, а вміння вчасно подати потрібну задачу для себе і для команди в цілому, побачити сферу інтересу не тільки свою як тестувальника, а ще й всього проекту. Тому потрібно бути в курсі і бути готовим чимось пожертвувати, а десь попросити поставити найвищий пріоритет. Тобто це вміння підтримувати дуже тонкий баланс.

 

А у вас виходить його підтримувати?

Звичайно. Це ж схоже на стратегію життєвого балансу, коли ми намагаємося не затримуватися на роботі, щоб не впустити інші сфери життя. Так само близька ідея, що команда – друга сім’я.

 

Чому студентами варто йти саме на ваш курс в нашій Академії?

Тому що у нас не нудно, наскільки я знаю за відгуками. Але це більше додатковий момент. В першу чергу, ми проводимо межу між теорією і практикою, намагаємося об’єднати їх разом, показати як все працює в реальності і які етапи розвитку для учня. Мені цікавіше бачити в кожному можливість, ніж просто людину, яка наслухається інформації і не знатиме, що з нею робити. Тому студентів я сприймаю як людей, які прийшли з бажанням щось опанувати, а конкретно – вивчити тестування.

 

Поділитися в соц. мережах