Team Lead з GlobalLogic про те, що справді варто знати QA-початківцям

  • date_range
  • face
  • chat_bubble_outline 0

Євгеній Пасека – Lead Software Testing Engineer у GlobalLogic, що належить до ТОП-3 ІТ-компаній України (за версією DOU). До цього працював в ELEKS, Relevant Software. У QA він більше 9 років і має 4 роки досвіду управління QA-командою. Викладає курс «Тестування ПЗ» у Main Academy вже 3 роки. Також Євгеній публічний спікер IT-конференцій від Global Logic, останні з яких – Lviv Baq Conference та Lviv Quality Assurance Day.

Зміст:

1.Чи варто починати шлях у тестуванні, які перспективи у цій галузі?

2.Як і чому ви прийшли у тестування?

3.Яке найцікавіше завдання на роботі ви виконували або проект, в якому брали участь?

4.До чого варто бути готовим джуніору, перш ніж влаштовуватися на роботу, щоб не розчаруватися у майбутньому? Яких очікувань не має бути?

5.Що найбільше вам подобається у роботі?

6.Що ви вважаєте своїм найбільшим досягненням у кар’єрі?

7.Що вас мотивує і надихає викладати?

8.А які є підводні камені роботи викладачем, мінуси?

9.Call to action для наших студентів

  1. Чи варто починати шлях у тестуванні, які перспективи у цій галузі?

У мене складається враження, що це одна з найпрогресивніших сфер зараз. Оскільки кожна сучасна людина так чи інакше зіштовхується з прогресом в інформаційних технологіях, вивчення тестування дає змогу подивитися на сферу дещо зсередини. І навіть якщо не стати в подальшому тестувальником, можна багато чого для себе зрозуміти. Ви зможете побачити, куди рухається галузь, як це відбувається і взагалі познайомитися з новими сучасними технологіями, які постійно захоплюють світ. Тому я думаю, що обов’язково треба звернути увагу на цю сферу і пробувати.

Із плюсів можна відмітити те, що, по-перше, сама сфера – молода, і з нею можна розвиватися. А по-друге, вже є достатньо багато матеріалів, які дозволяють зробити старт у тестуванні зрозумілішим. Якщо прикладати зусилля, можна достатньо швидко освоїти професію на початковому рівні і крокувати разом з нею. Тож є багато плюсів, щоб пробувати і розвиватися в ній.

  1. Як і чому ви прийшли у тестування?

До цього у суміжній сфері займався системним адмініструванням, а загалом був у ній 15 років. У тестування потрапив випадково – так склались обставини. Сподобалось і залишився. 

  1. Яке найцікавіше завдання на роботі ви виконували або проект, в якому брали участь?

Важко виділити щось одне, але я дуже задоволений нинішнім проектом. Зараз співпрацюю з великою медичною компанією. Ми займаємось розробкою автоматизованих шприців і сервісом для їхнього постачання. Компанія планує обслуговувати приблизно 220 мільйонів користувачів, а зараз обслуговує порядку 1,5 мільйона. Це така сфера, яка дозволяє не лише заробляти гроші і розвиватися технічно, а ще й допомагати людям. Дуже круто усвідомлювати, що одним ти рятуєш життя, а іншим допомагаєш зробити своє повсякдення більш зручним.

  1. До чого варто бути готовим джуніору, перш ніж влаштовуватися на роботу, щоб не розчаруватися у майбутньому? Яких очікувань не має бути?

Мені здається, зараз є великі міфи про великі зарплати – це одна з речей, які мотивують людей приходити з інших сфер у нашу. Це насправді частково правда, але не на початках. Тому що будь-яка сфера потребує розвитку з нею і відповідно до результатів цього розвитку буде зростати рівень компенсації за витрачений час людини, за виконану роботу. Це перше, на що варто розраховувати – вартість на ринку початкового тестувальника або розробника не така висока. Перші 3 місяці як мінімум, далі вона починає зростати.

Також, безеречно, знання англійської мови – без неї людям буде важко входити в ІТ. І, звісно ж, не вірити всьому, що пишуть в інтернетах, бо люди люблять почитати лише одну книжку або статтю по тестуванню і на цьому припинити навчання. Як відомо, найпопулярніша книжка з тестування у країнах пострадянського простору це Савін [“Тестирование DOT COM или Пособие по жестокому обращению с багами в интернет-стартапах”]. Це непогана книжка для початку, але вона не дає достатнього розвитку для того, щоб, наприклад, піти на співбесіду і пройти її. Наша сфера потребує достатніх зусиль. Ці 3-4 місяці курсів треба витрачати на осягнення основного матеріалу і постійне бажання цікавитися всім, що ховається за основним полем зору. Адже будь-які курси і будь-який ментор надають лише коротку вижимку інформації, що може знадобитися в плані практичних і теоретичних знань. Тому їх постійно треба розширювати. І чим раніше початківець зрозуміє, що ця сфера постійно розвивається і вимагає розвитку від тої людини, яка буде задіяна, тим менше розчарувань у нього буде в подальшому.

Ми постійно стикаємось з новими технологіями, з новими підходами і сферами, в яких ми працюємо: сьогодні тестувальник робить в економічному домені, з магазинами, з e-commerce, завтра він працює з медичною сферою, післязавтра із залізом і автомобільним бізнесом. Потім ще щось і ніколи не знаєш те, як треба буде розвивати свої знання.  

  1. Що найбільше вам подобається у роботі?

Те, що сфера постійно змінюється. Завжди приходять нові технології і завдяки цьому ніколи не буває сумно. Мабуть, це найкраще, що відбувається. 

  1. Що ви вважаєте своїм найбільшим досягненням у кар’єрі?

Складно сказати. Напевно, найкращим досягненням завжди є наставництво людей, з якими ти працюєш, що перевершують твої власні досягнення, стають успішними менеджерами і техспеціалістами у сфері тестування та й не тільки. Цим завжди можна пишатися. 

  1. Що вас мотивує і надихає викладати?

Думаю, те ж, що і в професійному плані. Класно спостерігати за людьми, які приходять абсолютно з нуля у галузь, часто не мають технічного бекграунду, але зацікавлені у своєму розвитку. Так, за 3 місяці після навчання важко сказати, які можуть бути результати. Але коли спілкуєшся з ними через рік, бачиш їхні зарплатні, технологічні та розумові досягнення і те, як до цих людей ставиться бізнес і компанія, в яких вони працюють, це дуже-дуже круто. Мені здається, що я за перший рік роботи не досягав такого, як сучасні тестувальники, що зараз лише починають професійний шлях.

Коли ти вчиш інших, ти багато чого для себе переусвідомлюєш і разом із молодими людьми починаєш бачити нові речі. Тому що, коли вони задають питання, ти не завжди знаєш відповіді. Тобі доводиться знаходити їх і рішення, цікавитися тими речами, якими ти раніше не цікавився, допомагати у тих напрямках тестування, у які, працюючи, ти ніколи не зазирав, оскільки сфера різноманітна. Викладання – це постійний челендж і коли ти його проходиш – це найкраще відчуття.

  1. А які є підводні камені роботи викладачем, мінуси?

Викладання займає дуже багато часу і для мене це не та діяльність, яка може стати у даному вигляді основною. Бути викладачем і суміщати з основною роботою складно, оскільки є ще третя активність – я публічно виступаю, мене запрошують на конференції, де розказую по тематиці тестування або менеджменту у сфері нових технологій. Це вимагає багато зусиль і часу. Але у кожній групі є 3-4 студенти, які спроможні надихати, які рухаються до успіху. Вони змушують вірити в те, що викладання – це немарно витрачений час і що це того вартує.

  1. Call to action для наших студентів

Студентам часто не вистачає розуміння, що ментор дається не виключно, щоб надати лекції. Це людина, яка може відповідати на будь-які запитання. Навіть якщо не знає відповіді, то може поцікавитись або розширити свої знання в тій чи іншій сфері, або хоча б направити студента.

Має бути жага до знань. Не варто зупинятись на відвідуванні курсу, прочитанні якоїсь книжки або однієї статті – цього замало. Я завжди кажу, що найголовніше у цій сфері – це постійний прогрес, бо вона постійно розвивається. І, мені здається, людина, яка в цю сферу потрапляє, також має рухатися з нею. Тому виключно пробувати і завжди вчитися, охоплюючи ще більше інформації, навіть якщо попадеться невдала книжка чи стаття, або не дуже компетентний ментор. Навіть на поганому прикладі можна зрозуміти, як не варто робити.

Не втратьте можливість, щоб Євгеній став і вашим викладачем! Незабаром відбудеться онлайн-курс “Junior QA Engineer”, на якому ви навчитеся: 

  – чіткому розумінню ПЗ і як оцінити його якість; 

 – зрозумієте роль тестувальника в розробці; на практиці освоїте типи і рівні тестування;

  – основам тест-дизайну, пріоритетності дефектів і аналізу ризиків;

  – роботі з tools та інструментальним засобам підтримки тестування;

  – тестуванню, заснованому на ризиках;

  – роботі з основною документацією тестувальника (test plan, bug report, test case, etc).

 

Відразу після курсу ви станете Junior-тестувальником з нуля, готовим до роботи над першими реальними проектами.

Детальніше про курс:  

 

Поділитися в соц. мережах